Vali Salim Demir, “Sanayicilerle Buluşma ve Ekonomi Toplantısı’nın” ilkini Uşak Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirdi.
Uşak Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürlüğü Koordinesinde Sanayi Bölgesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Salim Demir’in yanı sıra Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Konfeksiyon ve Tekstil Daire Başkanı Bilgehan Şaşmaz, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sait Cordan, uzman Mehmet Yakıcı, Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanı Ercan Gülay, Şube Müdürü Sabriye Ayhan, Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetimi Genel Müdürlüğü İzin ve Lisans Dairesi Başkanı Ufuk Türkmen, Uzman Gülşen Gedik,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü İstatistik, Değerlendirme ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Ercan Öz ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’nden Uzman Faruk Bektaş, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile Uşak OSB’de faaliyet gösteren sanayici ve iş adamları katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Salim Demir “Ülkemizin toplumsal ve ekonomik kalkınmasını sağlayabilmek için tüm sektörlerimizi senkronize olarak birlikte geliştirmeli; birlikte ilerlemesini sağlamalıyız” dedi.
Ülkemizin, özellikle son 15 yılda çok ciddi gelişmelerin kaydedildiği ve bu gelişmelerin devam ettiği bir süreç içerisinde olduğunu belirten Vali Demir” Ekonomik ve toplumsal kalkınma topyekün bir olaydır. Dolayısıyla sadece belli bir sektörün kalkınması, belli bir sektörün gelişmesi ülkenin gerçek anlamda kalkınmasını ve gelişmesini sağlayamaz.  Türkiye Cumhuriyeti Devleti’nin kendisi için belirlemiş olduğu 2023, 2053 ve 2071 hedeflerine ulaşabilmek için hep beraber el biriyle çalışmalıyız. Bu kapsamda çalışmalarımızı yürütüyoruz, yürütmeye de devam edeceğiz. Biz de Uşak ilindeki kalkınmaya destek olmak Bakanlığımız temsilcileri, bölge müdürlerimiz, il müdürlerimizle birlikte devlet sanayici buluşmasını sağlamak amacıyla toplantımız gerçekleştiriyoruz” dedi..
Dünyanın her alanda artık çok küçük olduğunu ifade eden Vali Demir, “Küçülen dünyada Uşak’ın yerinin önemli olmasını istiyorsak; kamu ve özel sektör olarak dünyada ve ülkemizin diğer illerinde neler oluyor diye takip etmek, ona göre hareket edip kalkınma planları yapmak zorundayız. Elbette çalışma hayatında işletmelerimizin, fabrikalarımızın sorunları olacaktır. Bunlarla ilgili biz devlet olarak sanayicilerimizin yanında olduğunu göstermek için de buradayız. Toplantının ilerleyen bölümünde sanayicilerimizin bu sorunlarını dinleyip, gerekli çalışmalar ve temaslar yaparak sanayicimizin lehine olacak neticelerle geri dönüş yapacağız.  Organize Sanayi bölgemizle ilgili sanayici ve girişimcilere ulaşmak, onların sorunlarını çözmek amacıyla bu tür ekonomik buluşmaları bundan sonra da yapmaya devam edeceğiz. İlimizdeki OSB’lerin yanı sıra Esnaf Odamızla da benzer toplantılar gerçekleştireceğiz” dedi.
Uşak’ta mevcut Uşak OSB, Karma OSB ve Karahallı OSB’ye ilave olarak Banaz ilçesinde de yeni bir OSB kurulması için çalışmalara başlanıldığını dile getiren Vali Demir, “Banaz OSB’de seracılığın geliştirilmesi ve termal kaynakların kullanımına ağırlık verilmesi, bunum yanında Banaz’da termal kaynaklarının termal turizm alanında kullanılması yönünde çalışmalarımız devam etmektedir. Sanayi için bilgi ve teknoloji vazgeçilmez bir unsurdur. Bu nedenle önümüzdeki günlerde üniversitemizden akademisyenlerin de katılımıyla sanayicilerimiz ile birlikte ekonomik toplantılar gerçekleştirmeyi planlıyoruz. Devlet, üniversitelerimiz, sanayicilerimiz; tüm ekonomik sektörlerle beraber ülkenin kalkınmasına, gelişmesine daha çok katkı sağlamanın gayreti içinde olacağımızı ifade ediyor; toplantımızın hayırlı sonuçlarla vesile olmasını diliyorum.” diye konuştu.
Toplantının sonunda sanayicilerin sorunları masaya yatırılırken, sanayicilere verilen teşvikler ve yapılan çalışmalara yönelik bakanlık yetkililerince bilgi verildi.
Vali Salim Demir, “Sanayicilerle Buluşma ve Ekonomi Toplantısının” ikincisini Karma Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirdi.
Sanayi Bölgesi toplantı salonunda gerçekleştirilen toplantıya Vali Salim Demir’in yanı sıra Ekonomi Bakanlığı İhracat Genel Müdürlüğü Konfeksiyon ve Tekstil Daire Başkanı Bilgehan Şaşmaz, Ekonomi Bakanlığı Teşvik Uygulama ve Yabancı Sermaye Genel Müdürlüğü Daire Başkanı Sait Cordan, uzman Mehmet Yakıcı, Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevre Yönetimi Genel Müdürlüğü Su ve Toprak Yönetimi Dairesi Başkanı Ercan Gülay, Şube Müdürü Sabriye Ayhan, Çevre Şehircilik Bakanlığı Çevresel Etki Değerlendirmesi İzin ve Denetimi Genel Müdürlüğü İzin ve Lisans Dairesi Başkanı Ufuk Türkmen, Uzman Gülşen Gedik,  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Uluslararası İş Gücü Genel Müdürlüğü İstatistik, Değerlendirme ve Bilgi Sistemleri Daire Başkanı Ercan Öz ve Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı Sanayi Bölgeleri Genel Müdürlüğü’nden Uzman Faruk Bektaş, protokol üyeleri, kamu kurum ve kuruluş temsilcileri ile Uşak OSB’de faaliyet gösteren sanayici ve iş adamları katıldı.
Toplantıda konuşan Vali Salim Demir, devlet ile milletin buluşmasının zaman ve mekân menfurundan uzak olarak gönüllerin birlikte hareket etmesinden geçtiğini vurguladı.
Vali Salim Demir konuşmasına şöyle devam etti, “Biz ‘Halka hizmet Hakk’a Hizmettir’ anlayışla insanlarımızın her zaman yanında olmayı sürdürmekteyiz; bundan sonra da aynı anlayışa sürdürmeye devam edeceğiz. Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Eğer siyasi başarılarınızı ekonomik başarılarla taçlandırmazsanız başarılarınız devamlı olamayacaktır’ sözüyle belirttiği gibi toplumsal kalkınma denilen olay topyekün kalkınmayı gerektiren bir süreçtir. Topyekün kalkınma da topyekün çalışma ile mümkün olacaktır. Bu nedenle,  toplumun tüm kesimlerinin, toplumun tüm sektörlerin beraber, senkronize olarak ve olumlu anlamda bir sinerji oluşturarak çalışması gerekir. Eğer biz Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kendisi için koyduğu 2023, 2053 ve 2071 hedefinde gideceksek dünya ölçeğinde çalışmalıyız, üretmeliyiz, kalkınmalıyız. Bunun için sanayimiz çok önemli. Sanayi önemsiyoruz ve bunun için de Hükümetimizin sanayi ile ilgili olan dört önemli Bakanlığı’ndan bakanlık temsilcileriyle, Bakanlıklarımızın bölge müdürlükleri, il müdürlükleri ve en önemlisi sanayicilerimiz  ile bir araya gelmiş durumdayız. Artık dünyanın küçüldüğünü bilerek, başta organize sanayi bölgelerimiz olmak üzere dünyaya ayak uyduracak ölçüde sanayileşmemizi, gelişmemizi, kalkınmamızı sağlamak zorundayız.” dedi.
Vali Demir, “Sanayicilerimizin iş imkânlarını geliştirmeye, önlerindeki engelleri kaldırarak her konuda destek olmaya hazırız. İl toplantımızı Uşak Organize Sanayi Bölgesinde gerçekleştirdik. Daha sonra esnaf odalarımız ve belki sanayi sitelerimizle ve toplumun tüm kesimiyle sosyo – ekonomik anlamda gelişmişliği, kalkınmayı, ilerlemeyi sağlamak için toplantılara ve görüş alışverişlerine devam edeceğiz. Bundan sonraki süreçte de Bakanlık temsilcilerimizle bir araya gelerek sanayicilerimizin sorunlarını ve çözüm yolları üzerinde çalışmalar yapacağız. Bu duygu ve düşüncelerle programın hazırlanmasında emeği geçenlere,  bakanlık temsilcilerine, bölge müdürlüklerine, il müdürlüklerine en önemlisi de siz sanayicilerimize teşekkür ediyorum” dedi.
Vali Salim Demir’in konuşmasının ardından soru – cevap kısmında sanayicilerin sorun ve istekleri değerlendirilirken, sanayicilere verilen teşvikler ve yapılan çalışmalara yönelik bakanlık yetkililerince bilgi verildi.
 

Bir yanıt yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder