UOSB İTFAİYE MÜDÜRLÜĞÜ ÇALIŞMA SİSTEMİ

*Uşak Organize Sanayi Bölgesi İtfaiye Müdürlüğü 15.04.2005 tarihi itibarı ile yürürlüğe giren İtfaiye Müdürlüğü

     Kuruluş ve Kurallar Yönergesine uygun olarak hizmet vermektedir.

*İtfaiye Müdürlüğümüz 24/48 çalışma sistemiyle 3 vardiya olarak çalışmaktadır.

*İtfaiye Müdürlüğümüzde 8 Adet İtfaiye aracı ve 1 Adet  4 Çeker Hizmet ve Kurtarma aracı mevcuttur.

*İtfaiye Müdürlüğümüz modern araçları teknolojik ekipmanları eğitimli ve tecrübeli personeli ile ekip çalışması esasını

benimseyerek etkin hizmet sunmaktadır.

*İtfaiye Müdürlüğümüzün hizmet alanı Organize Sanayi Bölgesi İçi olup ayrıca şartlar el verdiğinde (Yeterli Araç, Yeterli Personel olduğunda .)Diğer yakın bölgelerde çıkan Yangınlara ve Trafik kazalarına da müdahale etmektedir.

*Organize içerisindeki işletmelerin yangın eğitimleri ve tatbikatları müdürlüğümüzce yapılmaktadır.

*Yine Organize Sanayi Bölgesi İş yerlerinde çıkan her türlü yangının yangın raporları, yangın tedbiri raporları müdürlüğümüzce verilmektedir.

*Yangın sonrası yangının çıkış sebebi ile raporlandırma çalışmalarında yangına maruz kalan iş yeri, ilgili sigorta şirketi ve itfaiye üçgeninde reel ve teknik çalışmaları gerçekleştirerek olayı sonuçlandırır.

*Organize Sanayi Bölgesinde yeni kurulmakta olan iş yerlerinin talepleri halinde seyyar ve sabit yangın söndürme sistemlerinin kurulumu konusunda danışmanlık hizmeti yürütülmektedir.

*İtfaiye Teşkilatının iş yeri yangınlarına en kısa sürede etkin bir şekilde müdahalesi için OSB içi hidrant, deveboynu ve acil dolum istasyonlarının yapım ve kuruluşunda öncülük etmektedir.

*Sanayi yangınlarındaki zaman mefhumunun önemi bilincinde olarak yangınlara en kısa sürede müdahale edebilmek için ulaşım planları hazırlar tatbikatlarını yapar ayrıca konusu ile ilgili teknolojiyi takip ederek araç gereç yönünden yenilenmektedir.

* OSB içindeki iş yerlerinin Fabrika içi ve dışındaki yangına sebep olacak, eksikleri tespit edilerek iş yerleri uyarılmaktadır.

*İtfaiye Teşkilatı can ve mal güvenliğini koruyabilme adına her gün (Pazar Hariç) sabahları spor ve eğitim çalışmalarını sürdürmektedir.

*Belediye sorumluluk bölgelerin de çıkan büyük yangınlara Belediye Başkanlığının talebi üzerine müdürlüğümüzden araç takviyesi yapılır. İhtiyaç halinde Uşak İtfaiyesinden ve çevre ilçelerden gerekli araç takviyesi istenir.

*Resmi elbise ve koruyucu ekipmanlar miada bakılmadan ihtiyaç halinde alınır.

*Araç bakımları ve temizliği ile küçük arızalar personel tarafından giderilirken ciddi boyutlu arızalar dışarıda yaptırılmaktadır.

*İtfaiye araçlarımızın yakıtları Organize Sanayi Bölgesi Yönetimi tarafından karşılanır.

*Büyük yangınlarda personel izinli olmasına rağmen yangına katılmak zorundadır.

*İtfaiye teşkilatı yangınların söndürülmesi dışında kuruluş ve kurallar yönergesinde yer alan tali hizmetleri yerine getirir.

*Personel alımları itfaiye müdürlüğünce itfaiye personeli şartları tutan adaylar arasından seçilerek yönetim kurulunca onaylanarak göreve alınırlar.

*İtfaiye Teşkilatı yangınların söndürülmesi dışında sel baskını, fırtına, deprem, toprak kayması ve iş kazalarıyla trafik kazalarına müdahale etmektedir.

*Personelin ihtiyacı olan kahvaltı, yemek çay servisleri personel tarafından gerçekleştirilir.

*Bina bakım ve temizliği ile araçların bakım ve temizliği personelimiz tarafından yapılmaktadır.

*Koruyucu meblusat ve elbiselerle yatakhane çamaşırları personel tarafından yıkanır.

*İtfaiye binasının boya badana sıva tamirat işlemleri itfaiye personeli tarafından yapılmaktadır.

*İtfaiye Müdürlüğümüz Türkiye Genel İstatistiklerinde kullanılmak üzere Acil Afet İl Müdürlüğüne ve OSBÜK’e istenilmesi halinde yangın ve kazaların rakamsal bilgilerini verir.

*İtfaiye Teşkilatımız ayrıca yangın tedbir raporu, yangın raporu, yangın eğitimi ve tatbikatı, motopomp çalışması,  merdivenli ve sepetli araç hizmeti ile yol yıkama ve su verme işlemlerini Yönetim Kurulunca belirlenen ücret karşılığındaki fiş keserek bu görevleri yapar.

*İtfaiye Teşkilatımızın yazışmaları günlük ve zimmetli olarak gerçekleştirilir.

*İtfaiye Teşkilatımızın Bina içi, araç ve gereçlerle tüm malzemelerin kullanımı ve yapılacak çalışmalar talimat levhaları ile belirlenmiş olup bu kurallar çerçevesinde gerçekleştirilir.

*Ayrıca İtfaiye hizmetlerimiz yangın söndürme ve trafik kazaları ile diğer tali görevlerde müdürlüğümüz tarafından belirlenen ve yazıma dökülerek talimatname haline getirilmiş kurallara uygun olarak gerçekleştirilir.

  • İtfaiye Müdürü

    Harun GÖZAYDIN

    Telefon:0276 266 71 71 (110) – 266 73 73- 266 75 27

    E-posta: itfaiye@uosb.org.tr

    GSM:0530 434 58 22 – 0534 353 11 89