Bölgemizde Doğalgazda ilk olarak 4.097 metre çelik hat yapılarak, Umpaş Seramik, Hitit Seramik ve Ak Enerji olmak üzere 3 firma ile 2003 yılında kullanılmaya başlanmıştır. Daha sonra yapılan hattın devamı olarak 18.091 m PE hat yapılarak abone sayısı 2013 yılı Ekim ayı itibariyle 70 aboneye ulaşılmıştır.

2012 yılında ise II. Tevsii alanda doğalgaz altyapı projesi tamamlanmış, müteahhitlik ve müşavirlik hizmetleri alınarak 7.167 m polietilen, 1.340 m çelik hat yapımı gerçekleştirilmiştir. Yapılan hattın Hidrostatik Test ve Kurutma Şartnamesine göre temizlenmesi , testlerin yapımı tamamlanmış, daha sonra kurutma işlemi yapılarak , canlı bağlantı gerçekleştirilmiş, hattın gazlaması yapılmıştır. Tüm sanayi parsellerine Parsel Bağlantı Branşmanı bırakılmış böylece doğalgaz tüm sanayicilerimizin parsellerine kadar ulaştırılmıştır. Kasım 2013 itibariyle II. Tevsii alanda da bir firmanın abonelik işlemlerini yapmasının ardından II. bölgede de gaz kullanımı başlamış durumdadır.

Yıl içerisinde Bölgemizde bulunan RMS -B Doğalgaz Basınç Düşürme İstasyonlarında periyodik olarak yılda iki kez bakım çalışmaları yapılmakta, filtre kartuşları değiştirilmekte, regülatör ayarları, manometre ve termometre kontrolleri yapılmakta, ayrıca tüm abonelerimizin istasyonlarına da aynı şekilde kontrol ve bakımlar yapılmaktatır.

Bölge içerisinde Kabin Dış Kaçak kontrolleri, kabin kontrolleri, gömülü vana kontrolleri , küresel vana iç kaçak kontrolleri periyodik olarak yapılmaktadır.

2013 yılında sayaç otomasyonu ve uzaktan okuma , faturalandırma çalışmalarımız başlatılmış, arazi çalışmaları tamamlanmış, tüm korrektörler değiştirilmiştir .

Devam eden Sayaç Otomasyonu çalışmalarımızın sonucunda , tüm abonelerimiz, tüketim miktarlarını, tüketim arşivlerini, faturalarını ve fatura arşivlerini Web ortamından takip edebileceklerdir. Fatura dağıtım, günlük gaz değerleri okuma işlemleri çok hızlı ve ekonomik şekilde çözüme kavuşmuş olup, en önemlisi bu sistemle, oluşabilecek arızi durumlar anında tespit edilebilecek ve müdahale edilebilecektir.

Dağıtım ağları üzerinde çelik hat ve ilgili bağlantılar üzerinde korozyona karşı koruma ve bu ekipmanların ortam etkilerinden zarar görmemesi amacı ile yapılan katodik korumaların kontrol ve ölçümleri periyodik olarak yapılmaktadır.

Bölge genelinde KORREKTÖR ŞARTNAMESİ oluşturularak yayınlanmıştır.
EPDK Mevzuatı gereği periyodik olarak yapılması gereken , ÇELİK ve PE hat Kaçak Arama Aracıyla tüm hatların kontrolleri periyodik olarak yapılmaktadır.

Uşak Organize Sanayi Bölgesindeki Sanayicilere kesintisiz ve kaliteli enerji temin etmek, kuruluşların düzenli üretimde bulunmalarını sağlayarak verimliliği artırmak , bölgenin yeni yatırımcılar için bir cazibe merkezi olmasını sağlamak amacıyla, EPDK mevzuatı ve 4646 Doğalgaz Piyasası Kanunu ışığı çerçevesinde güncel bilgiler ve gelişmeler takip edilerek Doğalgaz abonelerinin sorunlarına kısa zamanda çözümler bularak,ISOnormlarına uygun kayıt sistemiyle çalışmalarımızı sürdürmekteyiz.

 

 • Doğalgaz Birimi Sorumlusu

  Emine KAYAARDI

  Proje Kontrol Mühendisi – Makina Mühendisi

  Telefon:0276 266 71 71 (602)

  E-posta: eminekayaardi@uosb.org.tr

  GSM:0535 795 73 79