Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, işadamları ve sivil toplum kuruluşları temsilcileriyle gerçekleştireceği istişare toplantısı ve partisinin il danışma meclisi toplantısına katılmak üzere Uşak’a geldi.
 
 
Uşak Ticaret ve Sanayi Odasında Vali Ahmet Okur, Milletvekilleri Alim Tunç ve Mehmet Altay, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı Suat Selim Kandemir, sanayici ve iş adamları tarafından karşılanan Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci sivil toplum kurumları ile oda temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.
 
UTSO’da gerçekleştirilen toplantının ardından Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci özel bir otelde Uşak Valiliği ile Uşak Ticaret ve Sanayi Odası’nın ortaklaş düzenlenen istişare toplantısında sanayici ve iş adamları ile bir araya geldi.
 
Toplantıda konuşan Vali Ahmet Okur “Yaşanan ciddi sıkıntılara, ekonomik ve siyasal darbelere rağmen Türkiye Cumhuriyeti devletinin bölgedeki ve dünyadaki siyasi ve ekonomik hayatta kendine yer ayarlamaya çalıştığının gayretini görmekteyiz” dedi.
 
Vali Okur konuşmasına şöyle devam etti, “Bütün siyasi hareketler ve adımlar toplumsal değişikliklerin temelinde ekonomi vardır. Ekonomiye dayalı olmayan hiçbir faaliyetin başarılı olması mümkün değildir. Ülkemizin bu değişim sürecinde Uşak olarak 16 Nisan’dan sonra ümit ettiğimiz önemli değişiklikler ile ekonomik anlamda yaşanacak önemli gelişmelere kendimizi hazırlamalıyız. Uşak merkezde iki adet OSB’miz var ve bunların hem içerisinde hem dışarısında 750-800’e yakın işletmemiz var. Yakın zamanda Uşak OSB’miz 6 milyon metrekare, Karma OSB’min 1,5 milyon metrekare genişleyerek yeni yatırımcılar için uygun alanları sağlanmış olacak. Karahallı OSB’de de şuanda işletmelerimiz aktif olarak çalışmaktadır. İlerleyen zamanda Banaz ilçesinde 4. OSB’nin faaliyet çalışmalarını başlatıyoruz. Devletimizin yaptığı ekonomik faaliyetlere bizde Uşak olarak büyük gayret göstererek destek vermeye çalışıyoruz. Cumhurbaşkanımız tarafından başlatılan istihdam seferberliğini Uşak olarak ciddi anlamda katkı vermek için çalışıyoruz. Şuanda hedeflediğimiz rakamlara yüzde 50 oranında yakalamış durumdayız. Yeni yatırımlarla bu hedefi aşacağımıza inanıyorum. Bütün sanayicimize, iş adamlarımıza, esnafımıza teşekkür ediyorum” dedi.
 
Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci ise konuşmasında Mart ayı ihracatında hedefin Cumhuriyet tarihinin zirvesini yakalamak olduğunu söyledi.
 
Bakan Zeybekci, kuzuyu gözüne kestiren kurdun canı istediği zaman bir bahane aradığını dile getirerek, “Zavallı kuzucuk, derenin aşağısında su içerken kurt yukarından bağırırmış ,’Suyu niye bulandırıyorsun?’ diye. Bize de zaman zaman böyle ‘Suyu niye bulandırıyorsun?’ diye bağıranların olduğu dönemler yaşıyoruz.” ifadelerini kullandı.
 
Türkiye’nin dünyadaki birçok ülkeye göre, “Türk mucizesi” denilebilecek başarıyı yakaladığını, 3 bin dolarlık milli gelirin bugün 11 bin dolar seviyesine yükseldiğini, dünyanın 16’ncı, Avrupa’nın 6’ncı büyük ekonomisi haline geldiklerini, 35 milyar dolarlık ihracatın bugün ortalama 150 milyar dolar seviyesine yükseldiğini anlatan Zeybekci, 1980-1981’de 5 milyar dolar seviyesinde olan dış ticaret hacminin yaklaşık 100 kat artarak 2014 itibarıyla 480 milyar doların üzerine çıktığını kaydetti.
 
Bunun tek kelimeyle “Türk mucizesi” olduğunu, bunu herşeye rağmen gerçekleştirdiklerini vurgulayan Zeybekci, hükümet olarak dünyanın en iddialı yatırım teşvik sistemi ve yeniden ihracat seferberliği ile ilgili çalışmaları bitirmek üzereyken 15 Temmuz ihaneti olduğunu hatırlattı.
 
Zeybekci, şöyle konuştu:
“15 Temmuz bir darbe girişimi değildi, bir işgal girişimiydi. Türkiye’nin doğu ve güneydoğusundaki, ciğerimizin bir parçasını parçalayıp, koparıp nesebi belirsiz, soyu belirsiz bilmem ne ‘istan’lara buraları yamama operasyonuydu. ‘O, basit bir darbe girişimi’ dersek vakaya yanlış bakmış oluruz. Bu darbe girişimi bu milletin ferasetiyle, inancıyla, bu milletin direnciyle, Allah’ın yardımıyla atlatıldı. 15-16 Temmuz sabahı bu milletin sivil Türk demokrasi devrimi haline dönüştü o ihanet ve dünya demokrasi tarihine altın harflerle yazılacak bir sivil Türk demokrasi devrimi halinde yazıldı ve önümüzdeki yüzyıllar boyunca öyle anılacak.Hamdolsun, en karanlık tarafı geride kaldı, en kötü tarafı geride kaldı. Bu milletin yazdığı destanın üzerine 65. Hükümet olarak da Türkiye olarak da Türk ekonomisi olarak da biz de kendi destanımızı yazdık ve yazmaya devam edeceğiz.”
 
“15-16 Temmuz, Almanya, Hollanda gibi ülkelerde gerçekleşmiş olsaydı inanın yıllarca bankaları açılmazdı.” diyen Zeybekci, bu ülke demokrasilerinin bir daha belini doğrultamayacağını, ekonomilerinin, fabrikalarının, üretim tesislerinin yerle bir olacağını söyledi.
 
Zeybekci, şöyle devam etti:
“Yani bizim bu ülkede gerek halkımızın, milletimizin yazdığı destan gerekse ekonomik anlamda şu anda geldiğimiz nokta bir destandır. Yeniden toparlandık. Her şeye rağmen 2016 yılında birinci ve ikinci çeyrekte Türkiye yüzde 4,5 ortalama ile büyüyor. Üçüncü çeyrek yani darbe ve arkasında yüzde 1,8’le küçülüyor. Şimdi yeniden yüzde 2,5-3’le yani 2016’nın son çeyreğinde Türkiye yeniden büyüyecek. Yeniden 2,5-3’lük bir büyüme ile 2016’yı da Elhamdülillah artı büyümeyle kapatacağız ama asıl seferberlik 2017’de başladı. 2016’da yaptığımız bütün çalışmalarla, bütün o yaptığımız hazırlıklarla 2017’yi yeniden ihracat seferberliği yılı ilan ettik. Verdiğimiz desteklerle ve Elhamdülillah onu görüyorum. Ekim, kasım, aralık, ocak ve şubat, arka arkaya artık ihracat artışı yakaladığımız zamanlar oldu. Yüzde 3’ler, yüzde 4 küsürler, yüzde 9,7, 9,4’ler. Toplam ortalamaya baktığımızda yüzde 10’luk bir ortalama ihracat artışı görüyoruz. İlk defa da ihracatın büyümeye katkısını görmeye başlayacağız.
 
2017 Mart ayı ihracat rakamlarımız ki Mart’ın 11’indeyiz, Mart’ın 11’inde söylüyorum bunu, inşallah hedefimiz, Mart ayı ihracatında cumhuriyet tarihinin zirvesini yakalamak. İhracatçılarımızın, iş adamlarımızın, sanayicilerimizin gayretleriyle mart ayında muhteşem bir sonuç göreceğiz.”
 
Uşak’ın, Ege ve bu coğrafyanın en hızlı gelişen şehri olacağına dikkati çeken Zeybekci, kentin, içinden geçen hızlı tren, otoyol ve şu an başlayan gelişmelerle, hükümetin yaptığı çalışmalarla çok farklı yerde olacağını sözlerine ekledi.
 
İstişare toplantısının ardından partisinin il danışma meclisi toplantısına katılan Bakan Zeybekci, toplantının ardından akşam saatlerinde Uşak’tan Denizli’ye gitmek üzere ayrıldı.


 

Bir yanıt yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder