Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Uşak OSB’de Teknopark ve OSB Altyapı Yatırımlarının toplu açılışını yaptı. 47 milyon liralık yatırım tutarına sahip projelerin kente değer katacağına dikkati çeken Varank, “Bu yatırımlarla beraber, hem sanayicimizin rekabetçilik kapasitesi hem de ülkemizin yarınları teminat altına alınıyor.” dedi.

 

Bakan Varank, açılışı yapılan projelere değinerek, Uşak OSB’ye kurulan atıksu arıtma tesisi, solar kurutma tesisi ve katı atık yakma tesisinin bölgeye verimlilik ve sürdürülebilirlik anlamında önemli kazanımlar sağlayacağını ifade etti. İklim değişikliğiyle ortaya çıkması muhtemel yıkıcı sonuçların tüm dünyada anlaşılmış gibi gözüktüğünü belirten Varank, Türkiye olarak bu konudaki kararlılıklarını Paris İklim Anlaşması’nı imzalayarak gösterdiklerini vurguladı.

 

OSB’YE 12 MİLYON TL KATKI

Açılışını yaptıkları kimyasal havuz, solar kurutma tesisi ve katı atık yakma tesisinin de sürdürülebilir kalkınmaya hizmet ettiğini anlatan Varank, “Atık su arıtma tesisine ilaveten yapılan kimyasal havuz, OSB’den çıkan atık suyun tarımda kullanımı için kalitesini artırıyor. Solar kurutma tesisi, atık su arıtma tesisinden çıkan çamurları güneş ısısı yardımı ile kurutuyor. Bir sonraki aşamada kurutulan bu çamurlar yine bugün açılışını yaptığımız katı atık yakma tesisinde enerjiye dönüştürülüyor. Bu tesislerde saatte 940 kilovat elektrik üretimi yapılıyor. Yıllık 8,5 milyon kilovatsaate yakın elektrik enerjisi, OSB’ye yaklaşık 12 milyon lira tutarında katkı sağlayacak. Bu yatırımlarla beraber, hem sanayicimizin rekabetçilik kapasitesi hem de ülkemizin yarınları teminat altına alınıyor.” şeklinde konuştu.

 

100 MİLYON TL KREDİ DESTEĞİ

Varank, son 19 yılda Bakanlığın sağladığı 100 milyon liraya yakın kredi desteğiyle Uşak’taki OSB sayısının 4’e çıktığını, kapsamlı teşvik sistemi sayesinde kente yapılan yatırımların sayısının her geçen gün arttığını ifade etti.

 

623 YATIRIMA TEŞVİK

Şimdiye kadar Uşak için 623 yatırım teşvik belgesi düzenlediklerinin altını çizen Varank, “Bu belgeler kapsamında 7,7 milyar lira tutarında sabit yatırımın ve 13 bine yakın istihdamın önünü açtık. KOSGEB aracılığıyla KOBİ’lere sağladığımız destek miktarı 108 milyon liraya ulaştı. Yine Uşak’ın kalkınması için Zafer Kalkınma Ajansımız 265 projeye 115 milyon lira destek sağladı. Tabii biz ‘Destekledik, kaynak sağladık, yanlarında olduk.’ diyoruz ama Uşaklı sanayicilerimizin de hakkını teslim etmemiz lazım.” dedi.

 

10 BİN KİŞİLİK İSTİHDAM

Uşak OSB’nin 3. genişleme alanının acele kamulaştırmayla hızlandırıldığını, toplam 177 parselin tamamının yatırımcılara tahsis edildiğini anlatan Varank, tahsislerin de yaklaşık yüzde 90’ını tekstil fabrikalarının oluşturduğunu ve 10 bin kişilik istihdam beklediklerini söyledi. Varank, yaklaşık 6 bin metrekarelik alanda kurulu Uşak OSB Teknopark’ın 9,5 milyon liralık yatırımla hayata geçtiğini, 11 atölye ve 28 ofiste AR-GE yapmak isteyen firmalara imkan sunulduğunu belirtti.

 

TEKSTİL FİRMALARINA TAVSİYE

Bakan Varank, OSB’deki tekstil firmalarına kendi markalarını yaratmaları konusunda tavsiyelerde bulundu. “Tekstilde ikinci önemli konu da markalaşma.” diyen Varank, “Bu sektörde katma değerin artması için marka değerinin artması gerekiyor. Malumunuz marka değerinin oluşturduğu katma değere yönelik oldukça gündem olmuş yakın zamandan bir örnek var. Apple’ın ekran parlatma bezi. Evet, bildiğiniz temizlik bezinden biraz hallice olan bir bezden bahsediyorum. Buraya gelmeden önce fiyatını tekrar kontrol ettim, 153 lira. ‘Buradaki en küçük işletmenin bile üretebileceği bir bez 153 lira olur mu?’ demeyin. Marka değeriyle birlikte işte oluyormuş. Evet, bu yüzden tekstilde dünya devi olmak, yerimizi sağlamlaştırmak istiyorsak yenilik ve marka konusunun getireceklerini çok iyi idrak etmemiz lazım.” ifadelerini kullandı.

 

AR-GE, İNOVASYON VE MARKALAŞMA

AR-GE, inovasyon ve markalaşmaya daha çok yatırım yapılması gerektiğini vurgulayan Varank, “Biz her zaman büyük ve güçlü Türkiye diyoruz. Cumhurbaşkanımız liderliğinde 2053 ve 2071 hedeflerini ortaya koyuyoruz. İşte bu hedeflere ulaşmak için önümüze çıkan engelleri, sıkıntıları bir bir aşmak zorundayız. Pandeminin, küresel krizin, savaşın ardı ardına geldiği bu atmosferde sıkı sıkıya kenetlenmek zorundayız. Sanayicilerimizin önünü açmak, yaşadıkları sıkıntıları bertaraf etmek için gece gündüz çalışacağız ve başaracağız da.” diye konuştu.

Açılışa Uşak Valisi Funda Kocabıyık, AK Parti Uşak milletvekilleri Mehmet Altay ve İsmail Güneş, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri katıldı.

 

TEKNOPARK’TA İNCELEMELERDE BULUNDU

Konuşmaların ardından Varank, tesislerin açılışını yaparak Uşak OSB Teknoparkı’nda incelemelerde bulundu. AR-GE çalışmaları yürüten firmaların stantlarını ziyaret eden Bakan Varank, silah üretimi yapan firmanın standındaki ürünleri inceleyip yetkililerden bilgi aldı.