Uşak Organize Sanayi Bölgesi 22. Olağan Genel Kurul toplantısı Müdürlük binası Konferans Salonunda gerçekleştirildi.

18.07.2023 tarihinde Düzenlenen Toplantıya Uşak Vali Yardımcısı Mustafa Kamuran Ballı, Uşak Milletvekilleri İsmail Güneş, Fahrettin Tuğrul ve Ali Karaoba, Uşak Belediye Başkanı Mehmet Çakın, Uşak Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ekrem Savaş, UTSO Yönetim Kurulu Başkanı S. Selim Kandemir, Uşak Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu üyeleri, protokol üyeleri, sanayici ve iş adamları katılım sağladı.

Toplantının açılışında konuşan Uşak OSB Yönetim Kurulu Başkanı Halil Ağaoğlu;

Bölgemizde yapılan yatırımlarla birlikte Uşak, sanayi alanında gelişerek daha fazla istihdam, ihracat ve katma değer oluşturma yolunda ilerlemektedir.

2022 Yılında dönemin Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Mustafa Varank’ın da teşrifleri ile

UOSB 3. Genişleme Alanı,

UOSB Katı Atık Yakma Tesisi,

UOSB Atıksu Arıtma Tesisi İlave Havuzları

UOSB TEKNOPARK’ın açılışlarını gerçekleştirdik.

Teknoparkımızda 15 firma ARGE çalışmaları yapmaktadır.

 

BU KAPSAMDA;

OSBÜK verilerine göre, Uşak OSB olarak Türkiye’de işletmede olan 273 OSB arasında

Elektrik tüketiminde 15. sırada,

GES Kurulu gücünde 7. sırada,

Firma sayısı bakımından 19. sırada,

Alan büyüklüğü bakımından 16. sırada,

İstihdam bakımından ise 33. sırada yer almaktayız.

 

Yıllık elektrik tüketim toplamı: 733.698 (mega-vat-saat)

Toplam GES Kurulu gücü: 73.490 (kilo-vat)

Toplam Çatı Tipi GES Sayısı: 82 adet

Yapım aşamasında olan GES sayısı: 45 adet (45.340 kilo-vat)

UOSB Toplam firma sayısı : 329 firma

Toplam alan büyüklüğü : 12.575.000 m2

Toplam istihdam : 17.000 kişi

 

 • Son yıllarda elektrik dağıtım bedelinde artışa gitmeyerek OSBÜK’e kayıtlı 80 büyük OSB arasında sanayicilerine en düşük dağıtım bedelini sunan 9. büyük OSB olduk.

UOSB SOLAR KURUTMA

 • 14 bin m² alana kurduğumuz çevre dostu Solar Çamur Kurutma Tesisi sayesinde Atık Su Arıtma Tesisimizden çıkan aylık 800 ton çamurun 350 tonunu güneş enerjisi ile kurut-maktayız. Mevcut solar kurutma tesisimizin büyüterek tüm çamuru-muzu da kurutmayı hedeflemekteyiz.

Solar kurutma tesisinde kurutulan ve OSB Tarafından yakılan : 100 Ton

Kurutulduktan sonra sevk edilen : 250 Ton

Kurutulmadan (nemli/yaş) sevk edilen : 450 ton

 

UOSB GES ve YAKMA

 • Yeşil OSB olma yolundaki en önemli adımlarımızdan biri olan arazi ve çatı tipi güneş enerji santrallerimizle 2022 yılında toplamda 465 ton sera gazının önüne geçmiş olduk.
 • 2022 yılında Uşak OSB’ye ait
 • Çatı GES’imizde 435.000 Kilovat-saat,
 • Arazi tipi GES’imizde 523.000 Kilovat-saat olmak üzere
 • Toplam 958.000 Kilovat-saat elektrik üretilmiştir.

Ülke ekonomisine büyük katkı sağlayan bölgemizde, imalatlar sonucu oluşan tekstil teleflerimizi bertaraf etmek ve Atık Su Arıtma Tesisinden çıkan çamurları enerjiye dönüştürmek amacıyla 4 bin 500 m² alan üzerine kurulan Katı Atık Yakma Tesisimizde çevre mevzuatına uygun olarak yakılan atıklardan elde edilen buhar ise elektrik enerjisine dönüştürülmektedir. Bu buhar tribünü sayesinde 2023 yılı içerisinde 5 Milyon 760 Bin Kilovat-saat elektrik üretmeyi hedeflemekteyiz.

 

OZON PROJEMİZ

 • Küresel ısınmayla birlikte dünyada su sorunu her geçen gün daha da artmaktadır. Buna tedbir amaçlı Atıksu Arıtma Tesisine giden suyumuzu doğaya salmak yerine geri dönüştürerek kullanmayı hedeflemekteyiz. Ozonlama sistemi ile suyumuzun temizlenmesi konusunda proje çalışmalarımız devam etmektedir. Bu projemizi önümüzdeki yıllarda sizlerle paylaşacağız.

 

3.Bölge

 • Yatırımların önünü açmak için 614 hektar büyüklüğe sahip alan açtık. Alanımız içinde 177 sanayi parseli bulunmaktadır. 3. Genişleme Alanımızı ilimize ve ülkemize kazandırdık. İmar yollarının hafriyatı tamamlandı. Kanalizasyon, yağmur suyu, içme suyu hatlarının yüzde 90’ı tamamlandı. Su deposu, elektrik hattı, dere yatağı ıslahı çalışmaları hali-hazırda sürmektedir. 2024 Ağustos ayında bölgeye elektrik vermeyi planlıyoruz. 3. Genişleme Alanımıza yatırım yapan ve yapacak olan tüm sanayicilerimize çalışmalarında kolaylıklar diliyoruz.
 • 3. Genişleme Alanında bulunan sanayicilerimizin inşaat faaliyetlerine engel olan TEDAŞ’a ait havai hatların yeraltına alınma çalışmaları Ürünköy tarafında tamamlanarak bitirilmiştir. Beylerhan tarafı Temmuz ayı sonuna kadar bitirilecektir.

 

ARAÇ ALIMI

 • Bölgemizde oluşabilecek yangınlara daha hızlı ve etkin müdahale edebilmek amacıyla; son teknoloji ile donatılmış, bölgemizin ihtiyaçlarını karşılaya-bilecek 5 adet itfaiye aracı alımı yapılmıştır. Yeni araçlarımızın da filomuza katılmasıyla araç sayımız 14 oldu. Bölgemizde 2022 yılı içerisinde 4’ü büyük olmak üzere 68 yangın söndürülmüştür.
 • Bölgemizin büyümesi göz önüne alınarak 15+1,5 m³ hacminde sıkıştır-malı evsel atık toplama aracı alarak filomuzu daha da genişlettik.

Tüm bu faaliyetlerimiz çerçevesinde örnek bir OSB olmak için çalış-maktayız. Ortak akıl doğrultusunda siz değerli sanayicilerimizin faydasına olacak yenilikçi yaklaşımlar geliştirmekteyiz. Tüm OSB’ler arasında örnek bir OSB olma yolunda sizlerle birlikte yürüyoruz.

Tarihimizin en büyük depremlerinden birini 6 Şubat’ta yaşadık. Devletimizin ve milletimizin gücüyle, dayanışmayla Uşak OSB olarak deprem bölgesine ilk günden itibaren destekte bulunduk.

Ayrıca deprem bölgesine giderek aylarca Hatay / Kırıkhan bölgede özveri ile görev yapan Sayın Valimiz ve çalışma arkadaşlarına da minnettarız. Sanayicilerimize de bu süreçteki yardımlarından dolayı teker teker teşekkür ederiz.

Gerçekleştirilecek olan 22. Olağan Genel Kurulu-muzun, bölgemiz ve ülkemiz için hayırlı olmasını temenni ediyorum.” dedi.

Konuşmaların ardından toplantı, gündem maddelerinin görüşmesiyle devam etti.