Uşak Organize Sanayi Bölgesi, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nca sanayide enerji verimliliğinin artırılmasına yönelik yürütülen “Türkiye’de Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi’’ (TEVMOT) Projesi’nde 7 pilot OSB’den biri olarak seçildi.
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı,Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Nilay Dönmez, Uluslararası Teknik Uzman Eric Gudbjerg, Proje Kıdemli Uzmanı Dr. Asuman Sönmez, KOBİ Uzmanı Beyhan Oya Demir ve Proje Müdürü Mustafa Salman konuşmacı olarak katıldılar. TEVMOT kapsamında bölgemizde faaliyet gösteren Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerimizin (KOBİ) sahipleri ve elektrik mühendislerine bilgilendirmelerde bulundular.
Toplantının açılış konuşmasını Uşak Organize Sanayi Bölgesi Müdürü Namık Gök gerçekleştirdi ve şunları söyledi;
“Enerjine sahip çık! Ülkene sahip çık!” gibi milli bir sloganla çıkılan bu yolda en büyük adımlardan birisi olan “TEVMOT Enerji Verimli Elektrik Motorları Değişimi Projesi” bilgilendirme seminerine hepiniz hoş geldiniz. Türkiye’de net elektrik tüketiminin %47,2‘si sanayi kesimince tüketilmekte ve sanayide kullanılan elektriğin %70’den fazlası elektrik motorlarından kaynaklanmaktadır. Sanayide kullanılan bu elektrik motorlarının ise yüzde 90’ı verimsiz motorlardan oluşmaktadır. Bu motorların daha yüksek teknolojili ve daha verimli yeni motorlarla değiştirilmesi Sanayicimiz ve ülke ekonomimiz açısından büyük önem arz etmektedir.
Ülkemizin toplam net elektrik tüketiminin yaklaşık %35’i imalat sanayi faaliyetlerindeki elektrik motorlarınca tüketilmekte olup Sanayide kullanılmakta olan 3.783.694 adet 7,5kW ve üzeri AC elektrik motorunun enerji verimli motorlarla değiştirilerek, yılda yaklaşık 34 Milyar kWh elektrik tasarrufu karşılığında ekonomimize yaklaşık 8,5 milyar TL katkı sağlayacak bir dönüşümün başlangıcının yapılması ve sürdürülebilirliğinin sağlanmasına olanak sağlayacak bu proje beni ve sanayicilerimizi son derece heyecanlandırmaktadır.
İşletmelerin yapacağı böyle bir yatırım kendini 2 yıldan daha kısa bir sürede amorti edecektir. Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank’ın ifade ettiği gibi; (TEVMOT) Projesi; Gebze, İzmir Kemalpaşa, Antalya, Ankara Sanayi Odası 1. OSB, Adana Hacı Sabancı, Bursa ve Bölgemiz ile birlikte toplam 7 OSB’de pilot uygulama olarak başlayacak. Bölgemiz de her zaman ilkleri gerçekleştiren bir OSB olarak Bakanlığımızın TEVMOT projesinde Protokol imzalayacağı “İlk 7 OSB den biri” olacaktır.
Özellikle belirtmek istediğim bir husus da gerek Bakanlık gerekse TEVMOT ve KOSGEB paydaşlarıyla harcadığımız yoğun mesai ve projeye olan inancımızı ve desteğimizi kendilerine layıkıyla yansıtmamız neticesinde, pilot uygulama sahası olarak OSBÜK’e kayıtlı 333 OSB arasından belirlenen 7 OSB’den birisi olmanın haklı gururunu hep birlikte yaşadığımıza inanıyorum.
Söz konusu proje ile İşletmelerimizin, Bölgemizin ve Ülkemizin daha verimli üretimler yapması ve büyümemizin hızla gerçekleşmesi dileklerimle projede emeği geçen tüm paydaşlara şükranlarımı sunuyor, toplantıdan tüm sanayicilerimizin en iyi şekilde faydalanmasını temenni ediyor ve projemizin hayırlı uğurlu olmasını diliyorum.”
UOSB Müdürü Namık Gök’ün açılış konuşmasının ardından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Sanayi Verimlilik Genel Müdürlüğü ,Sanayi ve Teknoloji Uzmanı Nilay Dönmez, pilot uygulama sahası olarak belirlenen UOSB’nin sanayicileri ve çalışanlarına TEVMOT Projesinin tüm detaylarını anlattı.
 
Dönmez, üye işletmelerde kullanılan elektrik motorlarının yeni ve verimli motorlarla(değişken hızlı sürücülü IE3,IE4,IE5 ve sonrası) değiştirilmesi sürecinin Bakanlık tarafından teşvik edileceğini belirtti.
Dönmez, 2015 yılında başlayan envanter çalışmasının ortaya çıkardığı sonuçlarla hayata geçirilen TEVMOT Projesinin, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı(United Nations Development Programme –UNDP) Türkiye Ofisi iş birliği ile gerçekleştirildiğini kaydetti.
KOBİ’lerde kullanılan motorların enerji verimliliği hakkında yapılan envanter çalışmaları sonucunda, imalat sanayisinde kullanılan motorların yüzde 80’inden fazlasının verimsiz (IE0 ve IE1) olduğunun belirlendiğini dile getiren Dönmez, “Sanayide kullanılan elektrik enerjisinin yüzde 70’inin elektrik motorları kullanıyor. Bu durumu göz önünde bulunduran Sanayi ve Teknoloji Bakanlığımız, 10’uncu Kalkınma Planı kapsamında hayata geçirilen TEVMOT projesine büyük önem vermektedir” dedi.
ÜST SINIR 80 BİN TL
7’nci OSB Enerji Zirvesi’nde, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın da, verimli elektrik motorlarının dönüşümüne verdikleri önemi açıkça dile getirdiklerini hatırlatan Dönmez, “TEVMOT Projesi 5 bileşenden oluşuyor. Projemiz Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) ile iş birliği içerisinde 2 yıl boyunca açık kalacak ve enerji verimli motor dönüşüm desteği sağlanacak. Bu kapsamda işletme başına üst sınır 80 bin TL olarak belirlendi” diye konuştu.
Uluslararası Kıdemli Teknik Uzman Eric Gudbjerg ise elektrikli motorların, sanayide kullanılan elektriğin yüzde 70’ini tükettiğini belirtti. Sanayide üretimin enerji verimliliği yüksek motorlardan geçmesinin yüzde 30-40’a varan tasarruflar sağlayacağının altını çizen Eric Gudbjerg, şu anda IE0 ve IE1 verimlilik seviyesinde olan 15 milyondan fazla elektrik motorunun %40’ını hedefleyerek dönüştürmek ve yaklaşık 7.5-9.5 milyon motoru IE2 (değişken hızlı sürücülü), IE3 ve IE4 standartları seviyesine dönüştürmek üzere çıkılan bu yolda en doğru adımın TEVMOT desteği ile gerçekleştirilebileceğini vurguladı.
“Enerji verimli olan ayrıca daha az alan kullanılarak daha fazla verim alınan, başlangıç maliyetleri yüksek gibi dursa da amortisman süreleri kısa olan IE3,IE4,IE5 tip motorlar ile çevreci üretimin en önemli adımlarından birini atmış olacaksınız.” diyen Gudbjerg; “Bu tip motorların devir sayılarının yüksek olması ve kayış sistemlerinde gelinen son nokta göz önüne alındığında bakım maliyetleriniz de azalmış olacaktır” dedi.
Konuşmacılar, sanayiciler ve çalışanlarının yoğun ilgi gösterdiği toplantıda, katılımcıların sorularını da yanıtladılar.
Ayrıntılı bilgi için;
http://www.tevmot.org/

Bir cevap yazın

E-mail adresiniz gösterilmeyecek. Dolduruması zorunlu alanlar * ile belirtilmiş

Gönder